Info

Idea książki

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” jest bezprecedensowym przedsięwzięciem, a zarazem pierwszą w historii książką z wywiadami z przedstawicielami polskiej sceny hiphopowej. Na blisko 500 stronach publikacji znalazły się fascynujące i obszerne rozmowy z aż 20 niezwykle zasłużonymi postaciami, wśród których są zarówno najpopularniejsi raperzy w kraju, jak i osoby tworzące hiphopową branżę od zaplecza.

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” to zbiór niepowtarzalnych oraz niezwykle inspirujących historii ludzi mających na swoim koncie wybitne osiągnięcia. W trakcie trwających nawet sześć godzin spotkań autorzy książki Jacek Baliński oraz Bartek Strowski dowiedzieli się od zaproszonych gości (m.in. Pezet, Włodi, Steez83, Łona, Bilon) rzeczy, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” to książka po brzegi wypełniona merytoryczną treścią, stawiająca na konkret, ale przy tym niepozbawiona humoru oraz swobodna w formie i narracji.

Dobór rozmówców

Wystarczy spojrzeć na pełną listę, by przekonać się, jak różnorodni są rozmówcy, z którymi wywiady znajdziecie w „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Tym, co ich łączy, jest fakt, że wszystkie z tych osób są nietuzinkowe, proaktywne, a przy tym spełniają się na wielu polach – nie tylko tych związanych z hip-hopem.

Z jednej strony, obok znakomitych raperów, producentów muzycznych i DJ-ów, wśród zaproszonej dwudziestki można znaleźć również wydawców, menedżerów czy inżynierów dźwięku. Z drugiej strony, obok prawnika czy wykładowcy akademickiego są przedsiębiorcy z branży kreatywnej i informatycznej czy filmowiec. Najciekawsze jest w tym, że obie te strony reprezentują te same osoby.

Geneza tytułu

Hasło „To nie jest hip-hop” po raz pierwszy padło pod koniec 2014 roku, kiedy to białostocki raper Pih wszedł na scenę podczas koncertu Quebonafide, kierując do niego te słowa, będące symbolicznym wyrazem niezgody na to, w jaką stronę zmierza hip-hop. Choć w późniejszym czasie zwrot ten powracał w jeszcze wielu różnych kontekstach, to ciekawym zwrotem akcji był utwór o tytule właśnie „To nie jest hip-hop”, nagrany przez wspomnianego Quebonafide z legendą amerykańskiego rapu KRS-One’em.

Od tamtej pory słynne już hasło w zasadzie straciło swoje pierwotne znaczenie, a obecnie najczęściej mianem tym określa się wszystko to, co umyka pewnym schematom i utartym rozwiązaniom – i tak też należy rozumieć tytuł niniejszej publikacji. Dla wszystkich zaproszonych do „To nie jest hip-hop. Rozmowy” hip-hop jest mocnym fundamentem i punktem wyjścia, ale nie jest przy tym zamkniętą przestrzenią, z której ani myślą się wychylać.

To nie jest hip-hop, bo to jest nie tylko hip-hop.

Więcej o historii hasła „To nie jest hip-hop” dowiecie się z tekstu opublikowanego na portalu naszego głównego partnera medialnego newonce.net.

Wydanie

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” ma objętość blisko pięciuset stron i zawiera dwadzieścia obszernych wywiadów. Książka zostanie wydana w twardej oprawie w formacie 245x170 mm.

Cała publikacja została zaprojektowana przez Przemka Hoffera z kolektywu Distort Visual. Layout jest bardzo przejrzysty i czytelny, oparty na kolorach czarnym i granatowym oraz ze starannie dobraną typografią.

Niemal wszystkie zdjęcia znajdujące się w tej publikacji powstały specjalnie na jej potrzeby i nie były wcześniej nigdzie indziej publikowane. Autorem portretów jest Maciej Bogucki.

Dodatkowego smaku książce dodają ilustracje, których autorem – podobnie jak okładki – jest Mateusz Holak, a które są swobodną interpretacją tytułów kolejnych rozmów i opierają się tylko na czarnym kolorze.