Aktualności

Playlista „To nie jest hip-hop. Utwory” dostępna na Tidal

(1 lutego 2019)

Na zaproszenie serwisu streamingowego Tidal autorzy książki przygotowali specjalną, ponad trzygodzinną playlistę z utworami, które przewinęły się w wywiadach w "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

Na zaproszenie serwisu streamingowego Tidal autorzy książki przygotowali specjalną, ponad trzygodzinną playlistę z utworami, które przewinęły się w wywiadach w "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Wybrane zostały zarówno te bardziej, jak i te mniej oczywiste utwory - stąd obok numerów bohaterów publikacji, na playliście można znaleźć też chociażby... Marylę Rodowicz. Kto już czytał książkę, z pewnością będzie wiedział, dlaczego wybór padł na takie a nie inne piosenki.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Zapis video z debaty o książce w CSW Zamek Ujazdowski

(3 stycznia 2019)

Na kanale YouTube Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest już dostępny zapis video panelu "Od zajawki do pełnoprawnej gałęzi przedsiębiorczości - spotkanie wokół książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy"". W debacie wzięli udział m.in. Steez83 oraz Marcin "Tytus" Grabski.

13 listopada w prestiżowej lokalizacji, jaką jest CSW Zamek Ujazdowski, odbyło się wyjątkowe spotkanie pod hasłem "Od zajawki do pełnoprawnej gałęzi przedsiębiorczości". Przy wypełnionej słuchaczami sali (wejściówki rozeszły się w ciągu jednego dnia) prowadzący dyskusję Piotr "Anusz" Anuszewski wypytywał Steeza83 oraz Marcina "Tytusa" Grabskiego o przeróżne tajniki przemysłu fonograficznego. W części poświęconej bezpośrednio książce "To nie jest hip-hop. Rozmowy" wypowiadali się również autorzy publikacji - Jacek Baliński i Bartek Strowski.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Wywiad z autorami książki w Trójce

(30 grudnia 2018)

W kultowej audycji Radiowy Dom Kultury na falach legendarnej radiowej Trójki Agnieszka szydłowska przeprowadziła wywiad z autorami książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Podcast z audycji jest już dostępny on-line.

to nie jest hip-hop rozmowy trójka

"Książka udała się wam bardzo dobrze, a nawet powiedziałabym: wspaniale (...). Każda z tych rozmów przynosi nieoczywiste wątki" - chwaliła książkę Agnieszka Szydłowska. Całą audycję (od 08:42), która została wyemitowana 29 grudnia, można odsłuchać na stronie Polskiego Radia.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Autorzy „To nie jest hip-hop. Rozmowy” gośćmi audycji „Numer Raz na Fali”

(20 grudnia 2018)

Po kilku miesiącach autorzy "To nie jest hip-hop. Rozmowy" wrócili do radiowej Czwórki, by spotkać się z Numerem Raz i porozmawiać o swojej książce, która wciąż cieszy się zainteresowaniem czytelników.

Jacek Baliński i Bartek Strowski gościli w audycji "Numer Raz na Fali" dnia 18 grudnia. Prowadzący Michał "Numer Raz" Witak wypytał autorów m.in. o pierwszą część książki oraz stan zaawansowania prac nad kontynuacją. Zapis audio audycji można odsłuchać na stronie Czwórki.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

7 najbardziej motywujących utworów bohaterów książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(2 grudnia 2018)

Brak ci energii, ale masz już dość energetyków i słodyczy? Musisz podjąć konkretne działania, ale kanapa jeszcze nigdy nie była tak wygodna? Stan gotowości do zaliczenia kolejnego wyzwania często mąci błogie lenistwo? Włącz zatem muzykę i posłuchaj. Bohaterowie książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy” nie pozwolą na triumf życiowego marazmu.

Pezet „Gdyby jutra miało nie być” („Muzyka Rozrywkowa”, 2007)

Trzeci solowy album Pezeta kończy prawdziwa petarda, w której emce kreśli destrukcyjny pejzaż pełen nieodpowiedzialnych decyzji, alkoholu i używek. Towarzyszący mu „westernowy” (to pianinko mogłoby tworzyć akompaniament do niejednej bójki w salonie na Dzikim Zachodzie) bit Szoguna tylko napędza rapera, gotowego na wszystko. Pezet sprawia wrażenie, że jest zdolny walczyć z całym światem – i jest to bardzo zaraźliwe uczucie po kilku odsłuchach. Więcej o swoim podejściu artysta opowiedział w wywiadzie do książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

Stasiak „Luz naturalny” (2cztery7, „Spaleni innym słońcem”, 2008)

Kto powiedział, że motywują nas tylko stres i adrenalina? Życie w zgodzie ze sobą, na luzie i bez zbędnej „spiny” też jest świadectwem odrobienia lekcji z właściwego podejścia do rzeczywistości. Jednych napędza presja, a innych – własny i niespieszny tryb działania. A tego nastawienia Stasiak miał w nadmiarze na solowym kawałku z drugiego albumu grupy 2cztery7. „Naturalna siła” – mówi raper o swoim podejściu do życia i nie sposób mu nie uwierzyć.

Rasmentalism feat. Otsochodzi „Moment” („Tango”, 2018)

„Jedyna matma jaką znam, praca i talent dają hajs” – nawija Ras, którego szczególnie pierwsza zwrotka to profesorski wykład o tym, dlaczego nie warto biernie czekać na szansę od losu. Szczególnie gdy Ment XXL, jeden z gości w książce "To nie jest hip-hop. Rozmowy", dostarcza tyle energii w swojej house'owej produkcji. Dynamiczna gościnka Otsochodzi, którego „goni deadline”, również dodaje werwy i utwierdza w przekonaniu, że nastał Twój „moment”!

Włodi „Mam siłę” („W…”, 2005)

Już sam tytuł zdradza, że Włodi dostarczy numer pełen harta ducha i pewności siebie. Legendarny raper ze Służewa na bicie Ajrona nie pozostawia żadnych wątpliwości, że chce tworzyć wartościowy rap bez kompromisów wynikających z walki o słuchacza. Wtóruje mu stylowo Eis, którego materialne potrzeby nie są wcale małe. Nic, co jest warte posiadania, nie przychodzi łatwo. Dlatego dobrze mieć siłę, żeby na to zapracować.

PRO8L3M „Ritz Carlton” („Art Brut Mixtape”, 2014)

„Jak tworzyć to historię / Jak robić to furorę” – otwiera numer Oskar, niestrudzony w wymienianiu kolejnych celów i ambicji w dość „cwaniackiej” konwencji (kawałek otwiera dialog z filmu „Wielki Szu”). Wszystko toczy się wokół flow rapera, które jest „napompowane” brawurą, będącą w stanie rozruszać do działania naszych posłów w trakcie wakacji parlamentarnych. Podkład do utworu stworzył oczywiście Steez83, z którym obszerny wywiad znalazł się w bezprecedensowej publikacji "To nie jest hip-hop. Rozmowy"

Łona/Webber „Nie gadaj tyle” („Nic dziwnego, 2004)

Łona od początku swojej kariery słynął z nietuzinkowych konceptów na utwory. „Nie gadaj tyle” z drugiego albumu, gdzie raper prowadzi intensywny dialog ze swoim spersonifikowanym marzeniem, doskonale wpisuje się w banalną prawdę dotyczącą wybitnego talentu pisarskiego artysty ze Szczecina. Łona musi się solidnie naargumentować, żeby przekonać marzenie, że musi zostać spełnione. I choć ono, krnąbrne, nie chce słuchać, to fani rapera doskonale wiedzą, co robić z tym przekazem.

Żabson „Ja zarabiam Ty się bawisz” („Żabson to ziomal”, 2018)

Jeden z tych utworów, przy których nie da się spokojnie ustać. Spokojne wejścia rapera przy okazji zwrotek tworzą idealny wstęp przed energicznym refrenem, gdzie wykonawca daje pełen upust radości, jaką przynosi mu granie na żywo. „Melanż zamieniłem na stage i tłumy porywane” – deklaruje Żabson i już chyba nikt nie ma wątpliwości, że warto kierować się w życiu instynktem i stanowczo decydować o swoim losie.

Czytaj więcej

Wszystkie drogi prowadzą do studia, czyli wspólne utwory bohaterów książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”.

(25 listopada 2018)

„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna” – powiedział niegdyś 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin Delano Roosevelt. Cytat ten mógłby swobodnie ozdobić książkę „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, gdzie znajduje się 20 wyczerpujących wywiadów z artystami, wydawcami, promotorami, którzy dzięki wspólnej pracy doprowadzili do sytuacji, w której rap jest najbardziej prężnym gatunkiem na polskim rynku muzycznym.

„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna” – powiedział niegdyś 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin Delano Roosevelt. Cytat ten mógłby swobodnie ozdobić książkę „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, gdzie znajduje się 20 wyczerpujących wywiadów z artystami, wydawcami, promotorami, którzy dzięki wspólnej pracy doprowadzili do sytuacji, w której rap jest najbardziej prężnym gatunkiem na polskim rynku muzycznym. W prawie 500-stronicowej publikacji traficie na multum historii i anegdot obrazujących od zaplecza funkcjonowanie barwnej i nieprzewidywalnej sceny hiphopowej. Jednak zanim zajrzycie za kulisy, sprawdźcie, jak w świetle reflektorów współpracowali raperzy i producenci, którzy udzielili wywiadów na potrzeby książki.

Sokół, Kosi, Ras, Stasiak, DJ Steez „Aftery” (Red Bull Tour Bus: Wspólna Scena, 2015)

Efektem wspólnie przejechanych kilometrów i zagranych koncertów podczas trasy Red Bull Tour Bus: Wspólna Scena był utwór „Aftery” z udziałem artystów biorących udział w tournée. Co ciekawe, singiel połączył siły wielu bohaterów publikacji „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Za mikrofonem słyszymy Kosiego i Stasiaka, a Steez83 odpowiada za cuty i skrecze. Nagranie doczekało się wydania na winylu oraz teledysku, co również pozwoliło się wykazać innym bohaterom książki. Na czarnym placku znalazł się bowiem remix DJ-a Eproma, a za reżyserię klipu odpowiedzialny był Rafał Grobel.

NOON feat. Ajron, DJ Panda "Full level" („Gry studyjne”, 2003)

Ajron od początku swojej kariery muzycznej musiał mierzyć się z porównaniami do NOONa. Legendarny warszawski producent najwyraźniej nie miał problemu ze zdaniem słuchaczy, podkreślających często, że Michał „Ajron” Dąbal kopiuje jego styl. Na drugim solowym albumie NOONa możemy usłyszeć wspólną produkcję beatmakerów, których prywatnie i zawodowo łączyło o wiele więcej niż podobne brzmienie. Artyści się przyjaźnią, wywodzą się z rodzin filmowych; wspólnie nakręcili nawet kilka teledysków. Szczegóły tej relacji można poznać dzięki lekturze książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”.

Włodi feat. PRO8L3M „D/CD” („Wszystkie drogi prowadzą do dymu”, 2016)

„Jaram się tym, że PRO8L3M z nikim nie nagrywa, a mi się udało ich zwerbować do współpracy. Wydaje mi się, że ta niedostępność tworzy ich stylówkę” – mówił niegdyś Włodi w jednym z wywiadów. Gościnny występ PRO8L3Mu na albumie reprezentanta Molesty był pierwszym w historii zespołu featuringiem. I choć Steez83 nie odpowiadał za bit, można było usłyszeć go w refrenie, gdzie wymienia wersy z gospodarzem. Książkowe rozmowy z Włodim i Steezem to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka rozwiązania tajemnicy długowieczności w rap-grze.

Pezet „Piroman”; Żabson „Ukryty w mieście krzyk” (Projekt Tymczasem, 2018)

Pezet i Żabson to bardzo ważne postaci dla książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Zasłużona i niekwestionowana legenda polskiego rapu oraz młody, przebojowy i kontrowersyjny wykonawca. Pierwszy dostarcza na łamach książki dużo gorzkich refleksji związanych z doświadczeniem w branży, zaś drugi – multum energii i entuzjazmu charakterystycznego dla popularnego debiutanta. Choć do bezpośredniego zderzenia stylów w studio nagraniowym jeszcze nie doszło, raperzy nagrali interpretacje swoich utworów na potrzeby kampanii jednej z marek piwa. Warto podkreślić, że bity do obu utworów wyprodukował wspomniany przed chwilą Steez83.

Dizkret feat. Stasiak, Pezet „Jedno życie” („IQ”, 2002)

W tym rzewnym i melodramatycznym storytellingu spotyka się trzech bohaterów książki: Dizkret, Stasiak oraz Pezet. Choć po latach twórcy różnie patrzą na ten utwór, słuchacze ewidentnie mają sentyment do zawartych w nim historii. Warszawscy raperzy na różne sposoby podkreślają, że życie to trudna sztuka wyboru i trzeba je właściwie wykorzystać. Wywiady, których udzielili na potrzeby „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, pokrywają się z tym przesłaniem.

Czytaj więcej

E-book „To nie jest hip-hop. Rozmowy” wreszcie w szerokiej dystrybucji

(30 października 2018)

Po ponad czterech miesiącach od premiery, e-book "To nie jest hip-hop. Rozmowy" pojawił się w ofercie wielu księgarni internetowych.

to nie jest hip-hop rozmowy e-book mobi epub

Dzięki nawiązaniu współpracy i podpisaniu umowy dystrybucyjnej z firmą OSDW Azymut, wersja elektroniczna "To nie jest hip-hop. Rozmowy" (w formatach EPUB oraz MOBI) jest w końcu dostępna w ofercie dużych księgarni internetowych, takich jak m.in. taniaksiazka.pl czy Ravelo.pl. W wielu z nich obowiązują atrakcyjne rabaty, w związku z czym tym bardziej zachęcamy do zakupu.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Spotkanie wokół książki w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

(28 października 2018)

13 listopada w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się pierwsze od premiery wydarzenie dotyczące książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy csw spotkanie steez83 pezet tytus

Spotkanie w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie pierwszym wydarzeniem dotyczącym "To nie jest hip-hop. Rozmowy" od premiery książki. Będzie miało ono charakter panelu, na którym dyskusja o książce będzie jedynie punktem wyjścia do szerszej debaty o kondycji i rozwoju polskiego hip-hopu.

W spotkaniu "Od zajawki do pełnoprawnej gałęzi przedsiębiorczości" wezmą udział trzy wyjątkowe osoby, które udzieliły wywiadów do książki: Pezet, Steez83 oraz Marcin "Tytus" Grabski, a towarzyszyć im będą autorzy publikacji: Jacek Baliński oraz Bartek Strowski. Moderacją zajmie się Piotr Anuszewski.

Zachęcamy do zapisania się do wydarzenia na Facebooku.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Videowywiad dla nienaraz.pl

(26 października 2018)

Na kanale YouTube bloga nienaraz.pl ukazał się ponadgodzinny wywiad z autorami książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy wywiad nienaraz

Jacek Baliński i Bartek Strowski byli gośćmi Szymona Witczaka, który w bardzo długim wywiadzie wypytał autorów o wiele wątków związanych nie tylko z książką. Przeprowadzoną w swobodnej atmosferze rozmowę można obejrzeć na YouTube'ie. Publikacji wywiadu towarzyszył okolicznościowy artykuł.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Recenzja książki w „Rzeczpospolitej”

(20 października 2018)

W weekendowym wydaniu opiniotwórczego dziennika "Rzeczpospolita", czyli w magazynie "Plus Minus", pojawiła się obszerna recenzja "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy rzeczpospolita plus minus

"(...) nie mogłem się oderwać. Niewątpliwie siłą tej książki są po prostu bardzo dobrze przeprowadzone wywiady, które najzwyczajniej w świecie wciągają (...)" - pisze w recenzji redaktor Michał Płociński. Z pełną treścią można zapoznać się na stronie rp.pl. Zdjęcie wydania papierowego widnieje na Instagramie projektu.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Kolejny artykuł o książce na fakt.pl

(2 października 2018)

Portal fakt.pl opublikował drugi już, równie entuzjastyczny artykuł dotyczący "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy fakt

"Książka jak najbardziej godna polecenia. Tym bardziej, że ostatnie notowania OLIS polskich płyt wyglądają tak samo, nudno. Czołowe miejsca okupują właśnie oni, bohaterowie 'To nie jest hip-hop.Rozmowy" - rekomenduje książkę autor tekstu. Zachęcamy do lektury całego artykułu na stronie "Faktu".

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” w zestawieniu najciekawszych hiphopowych książek

(19 września 2018)

Serwis newonce.net ujął "To nie jest hip-hop. Rozmowy" w rankingu 10 książek o rapie, które powinno się przeczytać tej jesieni.

"Aż dziw bierze, że pierwsza polska pozycja, w której ktoś pokusił się o to, żeby pogadać z reprezentantami krajowej sceny rapowej, wyszła ponad 20 lat po tym, jak ukonstytuowało się polskie środowisko hiphopowe. Jak mówi jednak stare przysłowie – lepiej późno niż wcale" - rekomenduje bezprecedensową publikację redaktor Filip Kalinowski. Z całym zestawieniem można zapoznać się pod tym linkiem.

Wzmianki o "To nie jest hip-hop. Rozmowy" ukazały się również w tekście "Czy dziennikarze muzyczni są jeszcze potrzebni raperom?" (także na newonce.net) oraz w artykule o Pezecie na kultura.onet.pl.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Podcast z audycji „Lekkość bitu” w Chilli Zet

(10 września 2018)

Na stronie Chilli Zet pojawił się podcast z audycji Lekkość bitu z czwartego września. Gośćmi dziennikarki i wokalistki Noviki byli Jacek Baliński oraz Bartek Strowski, autorzy "To nie jest hip-hop. Rozmowy"

to nie jest hip-hop rozmowy chilli zet

W bardzo ciekawej audycji książka została przedstawiona nowemu i szerokiemu audytorium. Rozmowa o muzyce, łączeniu jej z życiem i biznesem oraz o zakulisowych historiach z powstawania publikacji została uzupełniona o prezentację utworów m.in. NOONa czy duetu Dizkret/Praktik. Audycję można odsłuchać na chillizet.pl.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Wywiad z autorami książki w newonce.radio

(27 sierpnia 2018)

W sieci jest już dostępny podcast z audycji SLOMO z newonce.radio z dnia 26 sierpnia. Jacek Baliński oraz Bartek Strowski byli gośćmi znanego rapera i producenta Spinache'a.

W blisko dwugodzinnej audycji został poruszony nie tylko temat "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Razem ze Spinachem autorzy książki dyskutowali o polskich i zagranicznych wykonawcach, którzy - podobnie jak bohaterzy książki - z sukcesami spełniają się również na innych polach niż hip-hop.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Artykuł o „To nie jest hip-hop. Rozmowy” w „Polityce”

(22 sierpnia 2018)

W nowym wydaniu tygodnika "Polityka" (nr 34/2018) ukazał się obszerny i utrzymany w bardzo entuzjastycznym tonie artykuł o "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy polityka

Autorem tekstu zatytułowanego "Branża wielu branż" jest jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy muzycznych w Polsce, Bartek Chaciński. Opatrzony zdjęciami bohaterów książki - Łony, Pezeta oraz Włodiego - artykuł jest wnikliwą analizą publikacji, opartą o wiele cytatów z niej i ukazującą jej społeczno-kulturowy kontekst.

Fragment rozprawki można przeczytać na stronie polityka.pl, a z całością można się zapoznać w nowym wydaniu "Polityki", które będzie dostępne w kioskach do 28 sierpnia.

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Wzmianka o „To nie jest hip-hop. Rozmowy” w Trójce

(28 lipca 2018)

21 lipca w audycji "Tony betonu" na falach Programu Trzeciego Polskiego Radia redaktor Jakub Rużyłło przedstawił słuchaczom książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy trójka

Prowadzący zachwalał szczególnie wywiady z Pezetem oraz z Winim. Podcast z audycji można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiego Radia. Fragment o "To nie jest hip-hop. Rozmowy" rozpoczyna się w 25:15.

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Wywiad z autorami książki w „Raudycji” w Czwórce

(19 lipca 2018)

Na kanale YouTube Polskiego Radia Czwórka ukazał się zapis video wywiadu, którego Jacek Baliński oraz Bartek Strowski udzielili Tomaszowi "RAU" Rałowskiemu w jego autorskiej audycji "Raudycja".

Pod koniec czerwca autorzy "To nie jest hip-hop. Rozmowy", czyli Jacek Baliński oraz Bartek Strowski, gościli u RAU, który jest również autorem muzyki do video promujących książkę. W "Raudycji" na antenie Czwórki panowie opowiedzieli o ich ulubionych wywiadach czy kwestiach wydawniczych.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest już dostępna na rynku, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Fakt24.pl zachwala „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(6 lipca 2018)

W serwisie Fakt24.pl ukazał się entuzjastyczny artykuł, w którym autor dzieli się swoimi refleksjami po lekturze pierwszej w historii książki z wywiadami z wyjątkowymi postaciami polskiej sceny hiphopowej.

to nie jest hip-hop rozmowy fakt

W tekście autorstwa Jana Stanisławskiego można przeczytać m.in., że "w środku jest tyle insiderskich smaczków i nigdy nieopowiedzianych historii, że dla prawdziwego zajawkowicza książka ta może być wręcz traktowana jak powieść". Zachęcamy do lektury całego artykułu na stronie Fakt24.pl.

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Onet Kultura rekomenduje „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(28 czerwca 2018)

W serwisie Onet Kultura pojawił się artykuł "5 nowych książek muzycznych, które trzeba przeczytać podczas wakacji" - jedną z wyróżnionych pozycji jest "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy playboy

Redaktor Marek Fall napisał o "To nie jest hip-hop. Rozmowy" m.in.: "Rozmówcy wyselekcjonowani przez Balińskiego i Strowskiego mają znacznie większy „cultural impact” od szemranych postaci znanych z telewizji i pierwszych stron prasy bulwarowej". Cały artykuł można przeczytać na portalu kultura.onet.pl

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Całostronicowa recenzja książki w tygodniku „Wprost”

(25 czerwca 2018)

Redakcja opiniotwórczego tygodnika "Wprost" uznała premierę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" za wydarzenie, otwierając recenzją książki dział Kultura nowego wydania.

to nie jest hip-hop rozmowy playboy

W nowym wydaniu tygodnika "Wprost" (nr 26/2018) znalazła się całostronicowa recenzja blisko 500-stronicowej publikacji "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Redaktor Marcin Cichoński przyznał książce ocenę 5/6, pisząc m.in.: "Zbiór wywiadów, aby zaskoczył, musi być oparty na pomyśle, który wykroczy poza rozmowy, jakich w internecie wiele. Tu ten pomysł się znalazł". Zdjęcie recenzji można zobaczyć na instagramowym profilu książki.

Aktualny numer "Wprost" jest dostępny w sprzedaży od 25 czerwca i można go nabyć w kioskach i salonach sprzedaży w całym kraju.

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Włodi, Tomek Woźniak oraz Żabson polecają „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(18 czerwca 2018)

W sieci ukazały się kolejne trzy video-zapowiedzi, w której blisko 500-stronicową publikację polecają Włodi, Tomek Woźniak oraz Żabson.

"Nie było jeszcze takiego wydawnictwa w historii polskiego rapu. Nie było takich osób w jednym miejscu i nie było tyle szczegółów, o których na pewno nie słyszeliście" - mówi Tomek Woźniak, wieloletni DJ i menedżer Pezeta. Jest on jedną z dwudziestu osób zaproszonych do pionierskiej publikacji, w której udział wzięli również m.in. Bilon, Łona, NOON czy Pezet.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest już dostępna na rynku, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Wywiady z autorami książki w WP.pl, newonce.radio, Radiu Kampus oraz Polskim Radiu Lublin

(16 czerwca 2018)

W internecie ukazały się dwa kolejne wywiady dotyczące "To nie jest hip-hop. Rozmowy"

Nie ustaje promocja bezprecedensowej publikacji. W ostatnich dniach wydawca oraz współautor Jacek Baliński gościł m.in. w Radiu RDC oraz Radiu WNET.

Dodatkowo, w sieci ukazały się kolejne wywiady: autorstwa Kasi Wojtasik w audycji "Normalnie o tej porze" w Radiu Kampus (powyżej), zapis audio rozmowy autorstwa Jacka Sobczyńskiego w newonce.radio oraz zapis audio rozmowy autorstwa Marka Rycaka w Polskim Radiu Lublin.

W serwisie ksiazki.wp.pl ukazał się natomiast wywiad tekstowy autorstwa Kingi Michalskiej. W dwóch ostatnich wywiadach Balińskiemu towarzyszył współautor książki Bartek Strowski.

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna na rynku od 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Publikacja o książce w lipcowym numerze „Playboya”

(15 czerwca 2018)

Książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" doczekało się specjalnej ramki w nowym wydaniu kultowego magazynu "Playboy".

to nie jest hip-hop rozmowy playboy

W lipcowym wydaniu magazynu "Playboy", na okładce którego widnieje Małgosia Suszek, znalazł się artykuł redaktora Łukasza Muszyńskiego pt. "Milionerzy z podwórka" traktujący o polskim hip-hopie. W tekście autor zacytował wypowiedź Tomka Woźniaka z książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy", a artykułowi towarzyszy obszerna ramka dotycząca naszego bezprecedensowego wydawnictwa. Zdjęcie można zobaczyć na instagramowym profilu książki.

Lipcowy numer "Playboya" jest dostępny w sprzedaży od 15 czerwca i można go nabyć w kioskach i salonach sprzedaży w całym kraju.

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Artykuły towarzyszące premierze książki na noizz.pl, WP.pl oraz soulbowl.pl

(11 czerwca 2018)

Premiera "To nie jest hip-hop. Rozmowy" nie umknęła uwadze dużych serwisów internetowych.

to nie jest hip-hop rozmowy dizkret wp wywiad fragment
Bezprecedensowa książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest już dostępna na rynku. W związku z tym w mediach pojawiło się kilka ciekawych publikacji. Maciek Wernio w tekście dla noizz.pl pisze, że jest to wydawnictwo, " które powinien przyswoić sobie nie tylko każdy hip-hopowiec, ale w zasadzie każdy, kto ma, lub będzie mieć z hip-hopem do czynienia". Kinga Michalska z serwisu ksiazki.wp.pl zauważa, że "czytelnicy są zachwyceni", a na stronie soulbowl.pl można przeczytać, że książka "spotyka się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem".

Książkę "To nie jest hip-hop. Rozmowy" można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Impreza premierowa w Miłości – zdjęcia

(10 czerwca 2018)

9 czerwca w warszawskim klubie Miłość na Kredytowej 9 odbyła się oficjalna premiera"To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy premiera

Bezprecedensowa na polskim rynku publikacja "To nie jest hip-hop. Rozmowy" od piątku 8 czerwca jest już dostępna w wybranych sklepach w całym kraju, a dzień później odbyła się oficjalna premiera książki w samym centrum Warszawy w klubie Miłość. Przez cały wieczór lokal odwiedziło sporo ponad 100 osób, a swoją obecnością premierę uświetnili m.in. rozmówcy z książki: Ania Wójcik, Ajron, Rafał Grobel oraz Tomek Woźniak.

Poniżej kilka zdjęć, a pełna fotorelacja jest dostępna na fanpage'u "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

Książkę można zamówić (z darmową wysyłką) na toniejesthiphop.pl.

to nie jest hip-hop rozmowy premiera

to nie jest hip-hop rozmowy premiera

to nie jest hip-hop rozmowy premiera
Czytaj więcej

„To nie jest hip-hop. Rozmowy” już na rynku!

(8 czerwca 2018)

Od piątku 8 czerwca pierwsza w historii książka z wywiadami z wyjątkowymi postaciami polskiej sceny hiphopowej jest już dostępna w sklepach.

to nie jest hip-hop rozmowy premiera

Po trwającej od końca kwietnia przedsprzedaży, książka "To nie jest hip-hop. Rozmowy" wreszcie ujrzała światło dzienne. Preordery dotarły już do odbiorców, zbierając przy tym bardzo dobre recenzje. Publikacja jest wciąż dostępna na stronie toniejesthiphop.pl oraz w wybranych sklepach stacjonarnych oraz on-line w całej Polsce. Z ich listą można zapoznać się w zakładce Dystrybucja.

Poniżej znajduje się kilka zdjęć produktowych, a więcej dostępnych jest na fanpage'u "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

to nie jest hip-hop rozmowy premiera

to nie jest hip-hop rozmowy premiera

to nie jest hip-hop rozmowy premiera
Czytaj więcej

Fragment wywiadu z Dizkretem na WP.pl

(4 czerwca 2018)

Największy polski serwis internetowy (dane za kwiecień 2018) WP.pl opublikował fragment książkowego wywiadu z Dizkretem.

to nie jest hip-hop rozmowy dizkret wp wywiad fragment

Wywiad na potrzeby "To nie jest hip-hop. Rozmowy" była pierwszym od kilkunastu lat, jakiego komukolwiek udzielił Dizkret. We fragmencie książkowego wywiadu, który można przeczytać w serwisie ksiazki.wp.pl, raper znany m.in. z zespołu Stare Miasto opowiada o tym, dlaczego życie kopnęło go w pysk, czemu hip-hop był hipsterską zajawka oraz przytacza zabawne anegdoty z sal konferencyjnych.

Materiał został opatrzony odautorskim wstępem dotyczącym książki autorstwa redaktor Kingi Michalskiej.

Premiera książki nastąpi już 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Pezet, Stasiak oraz Steez83 zapowiadają „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(2 czerwca 2018)

W sieci ukazały się kolejne trzy video-zapowiedzi, w której blisko 500-stronicową publikację polecają Pezet, Stasiak oraz Steez83 (PRO8L3M).

""Zapraszam was serdecznie do sprawdzenia nowej publikacji "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Jest to książka z serią wywiadów przeprowadzonych z całą masą znakomitych postaci z polskiego środowiska hiphopowego. Znajdziecie tam masę informacji, których do tej pory nigdzie indziej nie można było znaleźć" - zachęca do sprawdzenia książki znany z zespołu PRO8L3M Steez83. Popularny producent i DJ jest jedną z dwudziestu osób zaproszonych do pionierskiej publikacji, w której udział wzięli również m.in. Łona, NOON, Pezet czy Włodi.

Premiera książki nastąpi już 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Premiera „To nie jest hip-hop. Rozmowy” w klubie Miłość

(29 maja 2018)

Już 9 czerwca w samym centrum Warszawy odbędzie się impreza premierowa bezprecedensowej publikacji.

to nie jest hip-hop rozmowy premiera miłość kredytowa 9

Nazajutrz po ukazaniu się książki na rynku, zapraszamy na oficjalną imprezę premierową w warszawskiej Miłości na ulicy Kredytowej 9. Od godziny 19:00 będzie można spotkać się z autorami i niektórymi gośćmi z "To nie jest hip-hop. Rozmowy, obejrzeć wystawę oraz kupić książkę. O 22:00 ruszy afterparty, na którym zagrają znani z książki Grobel, Groh i Tomek Woźniak (DJ Erha) oraz DJ Spox.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Czytaj więcej

Bilon, Kasta oraz Kosi zapowiadają „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(27 maja 2018)

W sieci ukazały się trzy video-zapowiedzi, w której blisko 500-stronicową publikację polecają znani raperzy: Bilon, Kasta oraz Kosi.

"Znajdziecie tam [w "To nie jest hip-hop. Rozmowy"] dużo ciekawych informacji w wywiadach udzielonych przez ludzi ze środowiska" - zachęca do sprawdzenia książki znany z zespołu Hemp Gru Bilon. Warszawski raper jest jedną z dwudziestu osób zaproszonych do pionierskiej publikacji, w której udział wzięli również m.in. Łona, NOON, Pezet czy Steez83.

Premiera książki nastąpi już 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Fragment wywiadu z NOONem na Noizz.pl

(25 maja 2018)

Znany i prężny portal Noizz.pl opublikował na swoich łamach fragment książkowego wywiadu z NOONem.

to nie jest hip-hop rozmowy noon noizz

Noizz.pl, mogący się pochwalić ponad 400 tysiącami fanów na Facebooku, ekskluzywnie opublikował na swoich łamach zajawkę wywiadu z producentem muzycznym i inżynierem dźwięku NOONem. Artysta opowiedział m.in. o współpracy z Pezetem, rezygnacji z hip-hopu oraz o tym, dlaczego wolał kupić kolejny preamp zamiast pojechać na wakacje.

Cały wywiad można przeczytać tylko w książce "To nie jest hip-hop. Rozmowy", którą można zamówić na toniejesthiphop.pl. Wysyłka kurierem inPost gratis.

Czytaj więcej

Video-wywiad z autorami książki w Czwórce

(23 maja 2018)

Na kanale YouTube Polskiego Radia Czwórka pojawił się zapis video audycji "Pierwsze słyszę" z 16 maja. Gośćmi Kamila Jasieńskiego byli autorzy "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

Zapraszamy do obejrzenia kilkunastominutowego zapisu video audycji "Pierwsze słyszę", w której redaktorzy Jacek Baliński i Bartek Strowski oraz fotograf Maciej Bogucki opowiedzieli prowadzącemu między innymi o tym, jaki był klucz doboru gości oraz jak przebiegała autoryzacja wywiadów.

Na stronie Czwórki jest również dostępny zapis audio wywiadu.

Premiera książki nastąpi już 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Mateusz Holak opowiada o okładce i ilustracjach do „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(13 maja 2018)

Znany ilustrator, wokalista i producent muzyczny wyjaśnia swój pomysł na okładkę oraz rysunki do książki. Wywiad został zobrazowany dwoma ilustracjami pochodzącymi z "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

fot. Krystian Łupiński

Mateusza Holaka znacie przede wszystkim z twórczości muzycznej i działalności solowej oraz w zespole Małe Miasta. Oprócz tego jednak, Mateusz jest uznanym ilustratorem i autorem okładek płyt oraz plakatów. Jego charakterystyczny, prosty styl, bazujący na pomyśle oraz humorze, w połączeniu z faktem, że świetnie wpasował się kontekstowo w ideę i tytuł książki, sprawiły, że powierzyliśmy mu stworzenie okładki oraz kompletu ilustracji do wywiadów w "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Poniżej parę słów od Mateusza.

Jak rozumiesz tytuł książki: „To nie jest hip-hop”?

Moja pierwsza myśl to: „odzywka z brodą”. Po czasie skumałem, że to nie taka zła prowokacja, a z drugiej strony: wewnątrz hip-hopu, inside joke. Myślę, że kogoś z zewnątrz ten tytuł mógłby zainteresować, a za kilka lat będzie fajnym znakiem (może bardziej: znaczkiem) jakiegoś czasu w rapsach.

Jaki był Twój pomysł na okładkę? W jaki sposób ilustracja na okładce koresponduje z tytułem?

Chciałem, żeby okładka dołożyła do tytułu trochę dystansu – również formalnie. Poza tym, punktem wyjścia był duży napis (font jest konsekwencją tego, co działo się w środku w składzie książki) i ogólnie sporo treści – nazwiska, ksywy itp. Ilustracje wewnątrz są dosyć spontaniczne i na pewno nie miały dominować, a ilustracja na okładce jest taka, żeby można było ją sobie zinterpretować.

to nie jest hip-hop rozmowy

W jakim stylu są utrzymane rysunki ilustrujące poszczególne wywiady? Do czego się odnoszą?

Ilustracje to dosyć spontaniczne komentarze – czasami odnoszą się do słów tytułu wywiadu (jak chociażby w przypadku Eproma), a czasami trochę bardziej do postaci, która wypowiedziała dane słowa (jak chociażby w przypadku Żabsona).

Czy jest w nich jakaś myśl przewodnia?

Moim zamiarem było, żeby ilustracje nieco odciążyły książkę – cała publikacja jest złożona bardzo konkretnie i jest w niej dużo treści. Chciałem, żeby wątek dystansu stanowił wartość dodaną do tej merytorycznej cegły.

to nie jest hip-hop rozmowy

Co sądzisz o layoucie książki?

Przed rozpoczęciem prac nad okładką i ilustracjami, nie miałem okazji przeczytania „To nie jest hip-hop. Rozmowy” i to właśnie layout oraz postaci w książce skusiły mnie, żeby zaangażować się w ten projekt – mimo że ostatnio mam coraz mniej czasu na grafikę, a co dopiero na taką obszerniejszą wypowiedź. Podoba mi się główny font – żeby było śmieszniej, nowa ekipa, w której powstawaniu uczestniczę, ma ten sam font w swojej identyfikacji.

Poza tym, cały layout jest solidny jak cegła z poniemieckiego dworca – a ja bardzo zwracam uwagę właśnie na szczegóły i sam najbardziej doceniam to, jak zaprojektowany jest… tył okładki.

Czy Mateusz Holak to nie jest hip-hop?

Bardzo długo z pokorą pochodziłem w ten sposób do tego tematu, ale w tej chwili czuje się już częścią hip-hopu. Oczywiście nie mam na myśli holistycznego i wieloelementowego podejścia – chodzi mi raczej o takie bycie zrzeszonym i granie w jednym klubie ze sceną. Swego czasu współtworzyłem jedną z istotnych wytwórni na rapowej scenie, nagrywam u Staszka w Eremie i naprawdę dużo kolaboruję. Sprawdzam większość rzeczy, które wychodzi i wkurwiają mnie ci, którzy rapują pod generyczne bity, kopiując ruchy typów ze Stanów. Czy to już hip-hop? Nie wiem. Bardzo cenię młodych wykonawców, w których muzyce widać szacunek do tego, co działo się w tej muzie kilka lat temu.

to nie jest hip-hop rozmowy
Czytaj więcej

Wywiad z autorami książki w Radiu Kampus

(10 maja 2018)

W sieci pojawił się zapis audycji Beat Kultura z dnia 8 maja. Gośćmi programu byli autorzy "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

Zapraszamy do odsłuchania zapisu audycji Beat Kultura, w której redaktorzy Jacek Baliński i Bartek Strowski oraz fotograf Maciej Bogucki opowiedzieli prowadzącej Adeli Ostaszkiewicz między innymi o tym, jak przebiegały prace nad "To nie jest hip-hop. Rozmowy" oraz które wywiady z książki uważają za najciekawsze.

Premiera książki nastąpi już 8 czerwca, a zamówić ją (z darmową wysyłką) można na toniejesthiphop.pl.

Czytaj więcej

Fragmenty wywiadów z Pezetem, Steezem83 oraz Winim na newonce.net

(6 maja 2018)

Główny partner medialny publikacji "To nie jest hip-hop. Rozmowy", czyli portal newonce.net, opublikował na swoich łamach fragmenty trzech wywiadów z książki.

Na portalu newonce.net można znaleźć fragmenty wywiadów z "To nie jest hip-hop. Rozmowy". Najpopularniejszy niezależny serwis lifestyle'owy w Polsce ekskluzywnie opublikował zajawki materiałów z Pezetem, Steezem83 oraz Winim. Zapoznać się z nimi można pod tym linkiem.

Dodatkowo, na łamach newonce.net ukazał się tekst współautora książki Jacka Balińskiego, traktujący o pewnych zmianach, które zaszły w polskim rapie. Artykuł został oparty na cytatach pochodzących z wywiadów z Bilonem, Grohem, Steezem83, Tomkiem Woźniakiem oraz Żabsonem. Zapraszamy do lektury.

Książkę można zamówić na toniejesthiphop.pl. Wysyłka kurierem inPost gratis.

Czytaj więcej

Ruszyła przedsprzedaż „To nie jest hip-hop. Rozmowy”

(22 kwietnia 2018)

Można już zamawiać pierwszą w historii książkę będącą zbiorem wywiadów z wyjątkowymi postaciami z polskiej sceny hiphopowej. Do końca kwietnia obowiązuje darmowa wysyłka, a do pierwszych 200 zamówień dołączony zostanie gratis okolicznościowy zin.

Po trwającej kilka dni wspólnej zagadkowej akcji promocyjnej przeprowadzonej wraz z portalem newonce.net (obejrzyj zapowiedzi: 1 | 2 | 3 | 4), 22 kwietnia ruszyła przedsprzedaż bezprecedensowej, blisko 500-stronicowej publikacji "To nie jest hip-hop. Rozmowy".

Wraz ze startem przedsprzedaży została oddana dedykowana strona internetowa, na której można zapoznać się z biogramami rozmówców, dowiedzieć się więcej o idei książki i jej formie wydania (zakładka Info). Ponadto sukcesywnie będą udostępniane na niej kolejne fragmenty wywiadów - na chwilę obecną ujawniono zajawki rozmów z Bilonem oraz Łoną.

W przedsprzedaży publikacja "To nie jest hip-hop. Rozmowy" jest dostępna wyłącznie na stronie toniejesthiphop.pl. Premiera książki jest przewidziana na 8 czerwca, a wszystkie preordery zostaną wysłane dzień wcześniej.

Czytaj więcej