Aktualności

Sklep

Wszystkie drogi prowadzą do studia, czyli wspólne utwory bohaterów książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”.

„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna” – powiedział niegdyś 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin Delano Roosevelt. Cytat ten mógłby swobodnie ozdobić książkę „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, gdzie znajduje się 20 wyczerpujących wywiadów z artystami, wydawcami, promotorami, którzy dzięki wspólnej pracy doprowadzili do sytuacji, w której rap jest najbardziej prężnym gatunkiem na polskim rynku muzycznym.

„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna” – powiedział niegdyś 32. prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin Delano Roosevelt. Cytat ten mógłby swobodnie ozdobić książkę „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, gdzie znajduje się 20 wyczerpujących wywiadów z artystami, wydawcami, promotorami, którzy dzięki wspólnej pracy doprowadzili do sytuacji, w której rap jest najbardziej prężnym gatunkiem na polskim rynku muzycznym. W prawie 500-stronicowej publikacji traficie na multum historii i anegdot obrazujących od zaplecza funkcjonowanie barwnej i nieprzewidywalnej sceny hiphopowej. Jednak zanim zajrzycie za kulisy, sprawdźcie, jak w świetle reflektorów współpracowali raperzy i producenci, którzy udzielili wywiadów na potrzeby książki.

Sokół, Kosi, Ras, Stasiak, DJ Steez „Aftery” (Red Bull Tour Bus: Wspólna Scena, 2015)

Efektem wspólnie przejechanych kilometrów i zagranych koncertów podczas trasy Red Bull Tour Bus: Wspólna Scena był utwór „Aftery” z udziałem artystów biorących udział w tournée. Co ciekawe, singiel połączył siły wielu bohaterów publikacji „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Za mikrofonem słyszymy Kosiego i Stasiaka, a Steez83 odpowiada za cuty i skrecze. Nagranie doczekało się wydania na winylu oraz teledysku, co również pozwoliło się wykazać innym bohaterom książki. Na czarnym placku znalazł się bowiem remix DJ-a Eproma, a za reżyserię klipu odpowiedzialny był Rafał Grobel.

NOON feat. Ajron, DJ Panda "Full level" („Gry studyjne”, 2003)

Ajron od początku swojej kariery muzycznej musiał mierzyć się z porównaniami do NOONa. Legendarny warszawski producent najwyraźniej nie miał problemu ze zdaniem słuchaczy, podkreślających często, że Michał „Ajron” Dąbal kopiuje jego styl. Na drugim solowym albumie NOONa możemy usłyszeć wspólną produkcję beatmakerów, których prywatnie i zawodowo łączyło o wiele więcej niż podobne brzmienie. Artyści się przyjaźnią, wywodzą się z rodzin filmowych; wspólnie nakręcili nawet kilka teledysków. Szczegóły tej relacji można poznać dzięki lekturze książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”.

Włodi feat. PRO8L3M „D/CD” („Wszystkie drogi prowadzą do dymu”, 2016)

„Jaram się tym, że PRO8L3M z nikim nie nagrywa, a mi się udało ich zwerbować do współpracy. Wydaje mi się, że ta niedostępność tworzy ich stylówkę” – mówił niegdyś Włodi w jednym z wywiadów. Gościnny występ PRO8L3Mu na albumie reprezentanta Molesty był pierwszym w historii zespołu featuringiem. I choć Steez83 nie odpowiadał za bit, można było usłyszeć go w refrenie, gdzie wymienia wersy z gospodarzem. Książkowe rozmowy z Włodim i Steezem to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka rozwiązania tajemnicy długowieczności w rap-grze.

Pezet „Piroman”; Żabson „Ukryty w mieście krzyk” (Projekt Tymczasem, 2018)

Pezet i Żabson to bardzo ważne postaci dla książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Zasłużona i niekwestionowana legenda polskiego rapu oraz młody, przebojowy i kontrowersyjny wykonawca. Pierwszy dostarcza na łamach książki dużo gorzkich refleksji związanych z doświadczeniem w branży, zaś drugi – multum energii i entuzjazmu charakterystycznego dla popularnego debiutanta. Choć do bezpośredniego zderzenia stylów w studio nagraniowym jeszcze nie doszło, raperzy nagrali interpretacje swoich utworów na potrzeby kampanii jednej z marek piwa. Warto podkreślić, że bity do obu utworów wyprodukował wspomniany przed chwilą Steez83.

Dizkret feat. Stasiak, Pezet „Jedno życie” („IQ”, 2002)

W tym rzewnym i melodramatycznym storytellingu spotyka się trzech bohaterów książki: Dizkret, Stasiak oraz Pezet. Choć po latach twórcy różnie patrzą na ten utwór, słuchacze ewidentnie mają sentyment do zawartych w nim historii. Warszawscy raperzy na różne sposoby podkreślają, że życie to trudna sztuka wyboru i trzeba je właściwie wykorzystać. Wywiady, których udzielili na potrzeby „To nie jest hip-hop. Rozmowy”, pokrywają się z tym przesłaniem.